Pracownik HiPo na wagę złota
Przez ostatnią dekadę firma SHL zbierała i analizowała dane obejmujące ponad 6,6 milionów rekordów w swojej […]
2023 rok to początek niepowstrzymanej fali zmian wraz z nadejściem Generatywnej Sztucznej Inteligencji (Gen-AI), w tym technologii takich jak ChatGPT Plus. W obszarze HR sztuczna inteligencja to szansa na poprawę efektywności wielu procesów, ograniczenie powtarzalnych zadań oraz trafniejsze podejmowanie decyzji na podstawie analizy potencjału talentów. Jednak organizacje muszą zachować ostrożność i odpowiednio przygotować ludzi, by technologię AI wdrażać z pełnym zrozumieniem jej możliwości i ograniczeń oraz weryfikując jej przydatność w firmie.
Po pandemii rynek pracy przeżył istotne zmiany, prowadząc między innymi do tzw. Wielkiej Rezygnacji. Chociaż pracownicy zyskali przez to większą władzę, to obecnie kurczący się rynek pracy oraz niepewna sytuacja ekonomiczna, przesuwają tę równowagę. Organizacje powinny nadal inwestować w swoich ludzi, oferując rozwój, mobilność i rozwój kariery w swoich strukturach, by zabezpieczyć długofalowe korzyści.
Cyfryzacja, zrównoważony rozwój i konkurencja będą napędzać transformację biznesową w 2024 roku. To wymusi również zmianę umiejętności i talentów niezbędnych do osiągnięcia sukcesu. Działy HR będą musiały jeszcze szybciej identyfikować luki kompetencyjne i eliminować je poprzez podnoszenie kwalifikacji, wewnętrzną mobilność i pozyskiwanie nowych talentów.
Na globalnym rynku pracy, braki talentów osiągnęły rekordowe poziomy, a organizacje są zmuszone do krytycznej oceny tego, jak wciąż efektywnie obsadzać nowe stanowiska. Rozwiązania mogą obejmować eksplorowanie pul talentów z różnych obszarów w firmie i skupienie się na rozwijaniu wewnętrznych zdolności, aby zapełnić kluczowe luki kompetencyjne.
W tym roku dla działów HR ważniejsze u kandydatów staną się predyspozycje do określonych zachowań, w tym umiejętność uczenia się, rozwiązywanie problemów i skuteczna komunikacja. Rekrutowanie, rozwijanie i mobilizacja talentów z umiejętnościami miękkimi stanie się konkurencyjną przewagą dla HR.
W 2024 roku praktycy HR będą jeszcze sprawniejsi technicznie, analitycznie i strategicznie. HR będzie miał większą funkcję strategiczną w organizacjach, dlatego podejmowanie decyzji opartych na danych i proaktywne podejście do zadań staną się kluczowe.
Rekrutacja w 2023 roku zaczęła zwalniać i ten trend prawdopodobnie nie zmieni się w 2024 roku. Zwiększy się za to tzw. wewnętrzna mobilność czyli wykorzystanie talentów z jednego działu firmy w innych działach w zależności od potrzeb i możliwości pracowników. Organizacje powinny zadbać więc o komunikację i uświadamiać swoich pracowników jakie możliwości rozwoju są dostępne w całej organizacji. Powinny też pokazywać korzyści z pozostania w firmie i kontynuacji rozwoju swojego poprzez podejmowanie wyzwań w innych obszarach.
Chcesz wiedzieć więcej?
Stworzyliśmy nowy eBook 'Talenty w 20204 roku’, w którym znajdziesz szczegóły dotyczące wyżej opisanych trendów: https://www.shl.com/solutions/talent-management/
Przez ostatnią dekadę firma SHL zbierała i analizowała dane obejmujące ponad 6,6 milionów rekordów w swojej […]
Intuicyjnie odpowiemy zapewne na to pytanie przecząco. Osoby realizujące działania na wysokim poziomie i osiągające wysokie wyniki, […]
Aktualnym wyzwaniem dla specjalistów HR jest precyzyjny wybór narzędzi psychometrycznych wspierających decyzje personalne […]