Organizacje wybierają kurs od’ big data’ do ‘good data’

Organizacje wybierają kurs od’ big data’ do ‘good data’

61% organizacji nie wie jak wykorzystywać potencjał swoich pracowników do osiągania rezultatów biznesowych, nawet jeśli wiedzę o tym gromadzi na serwerach, dyskach i w ‘chmurach’.

Wniosek ten to wynik badania 3.100 pracowników HR na całym świecie.

Używamy platform, aplikacji i całych systemów IT, a mimo to nie wykorzystujemy w pełni dawanych nam przez nie możliwości. Choć nadal 39% organizacji nie wykorzystuje w ogóle w rekrutacji obiektywnych danych o kompetencjach i zdolnościach swoich kandydatów. Polegają na wyniku wywiadów z kandydatami i analizie kwalifikacji w oparciu o CV. Kto wygrywa w takim procesie? Jeśli dwóch kandydatów ma podobne ‘papiery’?

Ten, który ma lepsze kompetencje autoprezentacyjne. Pytanie czy właśnie to powinno wygrać.

Analiza trendów HR na najbliższe lata wskazuje, że organizacje będą nadal stawiać na wewnętrzne programy talentowe. Co raz trudniej i dłużej trwają procesy rekrutacji i selekcji. Tym bardziej warto dbać o pracowników już pozyskanych. 60% firm będzie stawiało na programy rozwoju leadershipu, 56% – rozwijało osoby ze szczególnym potencjałem – High Potentials, 55% – rozbudowywało plany sukcesji i rozwoju karier i tyleż samo stawiało na performance management (trudno w dwóch słowach po polsku przetłumaczyć tak pięknie w punkt akurat ten obszar 😊).

Jeśli w swoich organizacjach stawiacie podobnie akcenty na najbliższy okres, narzędzia, które Was będą w tym wspierać powinny dostarczać obiektywnych danych, możliwych do śledzenia w czasie i niezbędnych przy podejmowaniu decyzji. Jak inaczej przekonać zarząd do inwestycji, jeśli nie statystykami wskazującymi na trendy i luki, postępy lub ich brak. Biznes lubi liczby, wykresy i proporcje. Dlatego 60% organizacji już używa narzędzi oceny do pomiaru efektów procesów rozwojowych, w tym 44% do oceny realizacji celów, 43% – pomiaru zaangażowania pracowników, 42% – oceny produktywności, 41% – pomiaru rezultatów szkoleń.

Ale 72% firm nadal nie posiada zintegrowanych systemów, dzięki którym mógłby wykorzystywać informacje o pracowników na różnych etapach jego kariery zawodowej. Co więcej, przyznają, że wierzą, iż w przyszłości ich decyzje w znacznie większym stopniu będą musiały polegać na obiektywnych danych o talentach.

A gdyby tak wszystko łączyć i pomiar, który dokonywany jest na początku w procesie selekcji, towarzyszył i był wzbogacany w tym jednym miejscu o informacje z dalszych etapów kariery pracownika? Wykorzystując te same narzędzia lub dodając kolejne śledzić różnice co rok, co dwa lata… wszystko w jednym miejscu, monitorowane zbiorczo przez HR i indywidualnie przez samego pracownika. Ogromna ilość informacji w jednym miejscu, wykorzystywana w różnych procesach: od rekrutacji, po rozwój i zarządzanie karierą. Jak kondensować gigabajty różnych informacji i wybierać tylko najcenniejsze w danym momencie – to kierunek nie tylko w HR. Kreujmy otoczenie przyjazne dla siebie,  a resztę niech za nas robią ‘boty’😊.

 

Autor: Iwona Ostrowska

    UDOSTEPNIJ

    Pobierz eBook

    Dowiedz się więcej na temat naszych rozwiązań, które pomogą Ci przeprowadzić skuteczną rekrutację