Co interesującego czeka nas na rynku pracy w 2019 roku?

Cytując laureata Nagrody Nobla, Nielsa Bohr’a: „Przewidywanie jest bardzo trudne, zwłaszcza jeżeli chodzi o przyszłość”. Na tym stwierdzeniu można poprzestać, ale my w SHL tak łatwo się nie poddajemy.

Polska 2019 (w skali makro): zawirowania wokół Brexitu, wojna handlowa z Chinami, sankcje  nałożone na Rosję.  Dzisiejszy rynek jest bardziej globalny niż kiedykolwiek ale nadal najważniejszą siłą napędową każdej firmy są jej pracownicy.

Co ich motywuje? Czy nie obawiają się zmian?

Pracownicy w Polsce najczęściej decydują się na zmianę pracy ze względu na możliwość rozwoju, wyższe wynagrodzenie, dodatkowe benefity pozapłacowe. Jednocześnie nie boją się nowych wyzwań, są otwarci na nowe technologie i szybko się uczą.

Według ekspertów SHL aktualnie pracownicy chcą mieć wpływ na procesy zachodzące w firmie, móc prezentować i realizować swoje pomysły oraz być docenianym przez pracodawcę. Jeżeli wymienione potrzeby nie zostaną zaspokojone, możemy spodziewać się rotacji w celu poszukiwania idealnego miejsca pracy.

Czy rynek pracy w 2019 roku będzie sprzyjał poszukującym pracy?

W 2018 roku rynek pracy należał do pracownika, który dyktował warunki zatrudnienia.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu kwartału 2018 nastąpiła tendencja wyhamowania rynku pracy. Liczba wolnych wakatów zaczęła maleć. Taki trend powinien utrzymać się również w 2019 roku ale nie we wszystkich branżach.

Największy popyt na pracowników można spodziewać się w branżach, które w Polsce rozwijają się najbardziej dynamicznie. Na dostępność wolnych stanowisk pracy nie będą mogli narzekać specjaliści IT, programiści, projektanci stron oraz sklepów internetowych. Powodów do narzekań nie będą miały również osoby pracujące w branży nanotechnologii, nowoczesnych technologii, biotechnologii, branży medycznej i farmaceutycznej a także pracownicy  w centrach nowoczesnych usług dla biznesu i handlowcy. Zatrudnienie znajdą również osoby poszukujące miejsc pracy w produkcji przemysłowej, handlu detalicznym i hurtowym, budownictwie, logistyce i transporcie.

Reasumując: rok 2019 będzie należał do kadry o trudno dostępnych kwalifikacjach i unikatowych umiejętnościach, wysoko wykwalifikowanych specjalistów znających rynek i języki obce a także pracowników fizycznych i sprzedawców.

Czy Twoja firma osiągnęła już wszystko, czy jednak uważasz, że można przygotować się do kolejnego roku lepiej?

W jaki sposób możemy Tobie pomóc?

Proponowane przez SHL rozwiązania są zawsze konkretną odpowiedzią na biznesowe potrzeby Klientów. Przekładają się one na wymierne korzyści dla organizacji i skutecznie wpływają na poprawę jej funkcjonowania w obszarach związanych z zarządzaniem ludźmi. Jesteśmy dumni z tego, że wielu Klientów współpracuje z nami od lat z powodzeniem stosując nasze rozwiązania w swoich procesach oceny i rozwoju pracowników. W ofercie znajdą Państwo zarówno profesjonalne narzędzia oceny, jak i doradztwo doświadczonych konsultantów.

 

Autor: Wirginia Wiesiołek

    UDOSTEPNIJ

    POBIERZ EBOOK

    Dowiedz się więcej na temat naszych rozwiązań, które pomogą Ci przeprowadzić skuteczną rekrutację