Talenty 2024: siedem kluczowych obszarów w zarządzaniu talentami
W świecie dynamicznych zmian, które dotyczą również działań HR, bycie w czołówce najlepszych pracodawców nie jest […]
W odpowiedzi na zmiany zachodzące w światowej gospodarce, a także niewystarczającą liczbę talentów dostępnych na rynku pracy, organizacje zaczynają priorytetowo traktować wewnętrzną mobilność pracowników ponad rekrutacje z zewnątrz. Firmy zdają sobie sprawę, że mogą już posiadać talenty z potencjałem w swoich strukturach i pozostaje je po prostu znaleźć. Dlatego też coraz więcej inicjatyw pojawia się w obszarze identyfikacji potencjału pracowników oraz oferowania rozwoju zawodowego na innych, równie atrakcyjnych stanowiskach.
Karin Kimbrough, główna ekonomistka LinkedIn "Liderzy, którzy obecnie ostrożniej podchodzą do inwestowania w rekrutacje zewnętrzne, mają szansę lepiej poznać potencjał swoich pracowników i rozwijać ich talenty na bardziej dopasowanych stanowiskach wewnątrz organizacji."
Wewnętrzna mobilność to przenoszenie pracowników (pionowo lub poziomo w strukturze) na inne stanowiska pracy, dające nowe możliwości kariery i rozwoju w obrębie tej samej organizacji. Jest to kluczowa strategia dla firm, które chcą wspierać wzrost i zachować elastyczność. Może obejmować awanse, przenoszenie poziome, a nawet rotacje. Zachęcając do wewnętrznej mobilności, firmy są w stanie zatrzymać swoje najlepsze talenty, dając im szanse na naukę nowych umiejętności i zdobywanie doświadczenia w różnych obszarach organizacji. Takie podejście daje im nowe wyzwania i możliwości rozwoju, co prowadzi do wyższej satysfakcji z pracy i zmniejsza ryzyko odejścia.
W 2024 roku możemy się spodziewać tego, że więcej firm będzie wprowadzać programy i inicjatywy wspierające wewnętrzną mobilność. Mogą one obejmować programy mentoringowe, szkolenia z rozwoju przywództwa oraz zwiększoną komunikację między działami.
Co istotne, koncentracja na wewnętrznej mobilności oznacza też, że organizacje nie będą się ograniczać do identyfikowania tylko tych pracowników z wysokim potencjałem (HIPOs), ale będą poszukiwać go w każdym członku zespołu. Pracownicy o wysokim potencjale (HIPOs) są oczywiście bardzo cenni, ale skupianie się tylko na tej grupie pomija niezagospodarowany potencjał wśród pozostałych pracowników. Rozpoznawanie umiejętności i aspiracji wszystkich pracowników jest kluczowe dla stworzenia dynamicznej i elastycznej kultury pracy.
Zamiast skupiać się wyłącznie na HIPOs, firmy powinny zadbać o to, by każdy pracownik był świadomy różnorodnych możliwości w obrębie organizacji. Kluczowe jest rozpoznawanie indywidualnych silnych stron oraz pokazywanie, jak mogą być one wykorzystane w różnych rolach lub obszarach działalności. Zapewnianie klarownych ścieżek kariery i oferowanie strukturyzowanych możliwości rozwoju może zwiększyć poziom zaangażowania wszystkich pracowników.
Stworzenie kultury, która aktywnie wspiera wewnętrzną mobilność, nie tylko zatrzymuje najlepsze talenty, ale także wspiera odporność i elastyczność całej organizacji. Pozwolenie pracownikom na każdym poziomie na eksplorację i rozwój w firmie może znacząco przyczynić się do zwiększenia ich satysfakcji z pracy i zaangażowania.
Stephanie Conway, Starsza Dyrektor Rozwoju Talentów w LinkedIn "Od dawna już wiadomo, że możliwości rozwoju zawodowego są jednym z głównych powodów, dla których ludzie pozostają w firmie lub z niej odchodzą."
Z pewnością organizacje będą nadal zatrudniać, ale w bardziej umiarkowanym tempie. Liderzy myślący perspektywicznie będą bardziej strategiczni w swoim podejściu, skupiając się na konkretnych kompetencjach u swoich pracowników. Szczególnie ważne będą komunikacja, praca zespołowa i dostosowywanie się do zmian. Priorytetowo traktując miękkie kompetencje, firmy będą mogły zidentyfikować pracowników, którzy posiadają niezbędne umiejętności do wykonywania ról już dziś, a jak będzie trzeba, szybko dostosują się do zmieniającego się środowiska pracy.
W świecie dynamicznych zmian, które dotyczą również działań HR, bycie w czołówce najlepszych pracodawców nie jest […]
To pytanie zadają sobie nie tylko osoby stawiające pierwsze kroki w rekrutacji, ale także, bardzo doświadczeni rekruterzy. Tym […]
W zmieniającej się rzeczywistości pracodawcy stoją przed dużym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie pracownika w swojej firmie […]